Hemängsskolan 3-4 grön

Anderslövs skola 4 alfa

Kyrkskolan 4:1

Skåne

Skederids skola 4

Roslagen

Gluntens Montesoriskola 4

Uppland

Stenbockskolan 4a

Östergötland

Stordammens skola 4 Näckrosen

Uppland

Tjärnaängskolan 4a

Dalarna

Duveds skola 4

Jämtland-Härjedalen

Marbäcksskolan 4 rubin

Skåne

Stenhagenskolan4C

Uppland

Böleängsskolan 4a

Västerbotten

Waldorfskolan 4

Västerbotten

Rösparksskolan 4a

Västergötland

Montesoriskolan 4

Roslagen

Friskolan Karlavagnen 4

Södermanland

Anderslövs skola 4 omega

Skåne

Eriksskolan 4d

Uppland

Smygehamns skola 4

Skåne

Nya Läroverket 4a

Norrbotten

Kattebäckskolan 4

Skåne

Norrbyskolan 4b

Örebro län

Gustavslundskolan 4

Småland

Kyrkbyns skola 4

Dalarna

Freinetskolan 4hugin

Roslagen

Odensbergsskola 4c

Västergötland

Vasaskolan 4b

Södermanland

Västerskolan 4d

Västmanland

Danholnsskolan 4

Dalarna

Tunets skola 4b

Dalarna

Lerbäckskolan 4

Skåne

Rudolf Steinerskolan 4

Göteborg

Boukefs Privatskola 4

Skåne

Balltorpsskolan 4e

Göteborg

Söderbykarls skola 4

Roslagen

Lommarskolan 4

Roslagen

Brickebackens skola 4A

Örebro län

Engelska skolan norr 4a

Stockholm

Norrbotten

Skåne

   Melleruds schackklubb 

Sverige/Sweden

Foto:Kasmo Sabina

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Mellerud schack4an

Simultanschack Rådaskolan

Per Hultin - Rådaskolan schackklubben

45

46

Melleruds schackklubb "Mellerud SK" bildades 2007 med initiativet av Hajro Kasmo, Semina Kasmo och Haris Agovic.                

Schackklocka, foto: Sabina Kasmo

------------------------------------------------------------------------

RIKSFINAL  i  SCHACK4an i STOCKHOLM

globen den 16 maj 2009

Klass 4A från Engelska skolan Norr i Stockholm vann årets Sverigefinal som spelades i Globens annex under lördagen. Klassen vann före Näldenskolan från Krokom i Jämtland och Tingbergsskolan från halländska Kungsbacka.

Sammanlagt spelades mer än 4.000 schackpartier under de fem timmar som tävlingen pågick och till slut skiljde 29 poäng mellan de två främsta lagen. 1532 spelare från 69 klasser deltog i finalen.

Slutresultaten

2

3

4

5

6

6

8

9

Engelska skolan Norr 4A, Stockholm

Näldenskolan 4, Krokom

Tingbergsskolan 4B, Kungsbacka

Johannes skola 4E, Stockholm

Duvnäs skola 4A, Saltsjö-Duvnäs

Rödabergsskolan 4En, Stockholm

Hamreskolan 4 blå, Västerås

Persöskolan 4, Luleå

Fagerlidsskolan 4, Mellerud

Ladubacksskolan 4H, Arboga

10

Vikaskolan 4, Falun

11

Klostergårdsskolan 4A, Lund

12

Ormbergsskolan 4, Luleå

13

Ängsnässkolan 4A, Huddinge

13

Engelska skolan Norr 4B, Stockholm

15

Normlösa skola 3-4, Mjölby

16

Djurö skola 4L, Djurhamn

17

Lännersta skola Björken, Saltsjö-Boo

18

Råsslaskolan 4C, Norrköping

18

Skepparslövs skola 4A, Kristianstad

20

Tingvallaskolan 4B, Säffle

21

Sjöängsskolan 4C, Kalmar

21

Varekils skola 4, Orust

23

Eketånga Montessoriskola 4, Halmstad

24

Mockfjärdsskolan 4B, Gagnef

24

Ekhagsskolan 4, Dals Långed

26

Forshaga Centralskola 4, Forshaga

27

Astrid Lindgrens skola 4, Vimmerby

27

Stureskolan 4A, Örebro

29

Nyhemsskolan 4A, Halmstad

29

Harbo skola 4, Heby

31

Högadalsskolan 4A, Mölnlycke

31

Sonfjällsskolan 4, Härjedalen

33

Gluntens Montessoriskola 4, Uppsala

34

Brännebro skola 3-4, Gullringen

35

Gylle skola 4B, Borlänge

36

Marbäckskolan 4 gul, Svedala

37

Furuparksskolan 4B, Luleå

38

Nytorpsskolan, Surahammar 4

38

Söderbykarls skola F-6AB, Norrtälje

40

Hyllinge skola Hyttan 4, Åstorp

41

Nytorpsskolan, Rönninge 4

42

Västra Berga skola 4, Helsingborg

42

Rosenlundsskolan 4, Jönköping

44

Svenshögsskolan 4A, Lund

45

Stige skola 4, Indal

46

Vallkärra skola 4, Lund

47

Okome skola 4, ullared

47

Ladugårdsmarken 4, Lund

49

Stenhagsskolan 4GR, Uppsala

50

Stålvallaskolan 4, Lesjöfors

50

Södra Borgeby skola 4, Sunne

50

Buaskolan 4, Väröbacka

50

Kattebäckskolan 4, Trelleborg

54

Bodums skola 4, Strömsund

55

Kopperskolan 4B, Stenungsund

56

Ängås skola 4B, Orust

57

Röbäcks skola 4, Umeå

57

Brickebackens skola 4A, Örebro

59

Matteusskolan 4, Norrköping

60

Brickebackens skola 4B

61

Drakbergsskolan 4, Göteborg

62

Vilans skola 4A, Nacka

63

Lemshaga Akademi 4 Jupiter G. Stockholm

64

Nyckelskolan 4, Södertälje

65

Råsslaskolan 4B, Norrköping

66

Kinnarpsskolan 3-4, Falköping

67

Tungelsta skola 4, Haninge

68

507

478

450

440

439

436

436

431

430

419

415

414

406

406

404

400

396

395

395

391

389

389

386

384

384

382

381

381

380

380

379

379

378

375

373

372

370

369

369

368

366

365

365

359

357

355

354

354

350

347

347

347

347

338

336

334

333

333

329

309

306

305

304

303

295

294

291

253

_____________________________

Nora Dasland distriktsfinal - Schack4an

den 21 mars 2009 Säffle

69

Elmsta skola, Skutan 3-4, Norrtälje

193

3

 1

2

4

5

6

7

11

9

10

8

12

13

14

15

16

17

Tingvallaskolan 4B, Säfflö

Ekhagsskolan, Dals Ed

Fagerlidskolan, Mellerud

Södra skolan 4A

Södra skolan 4C

Brålanda

Södra skolan 4B

Bäckeskolan

Karolinerskolan

Franserudsskolan 4A

Lövåsenskolan

Silbodalskolan 4B

Rösparksskolan 4A

Rösparksskolan 4B

Höglundaskolan

Tösse skola

Nordalsskolan

431

434

424

409

408

403

400

388

383

377

360

357

349

335

332

309

266

342 spelare deltog. De tre första lagen är kvalificerade 

till riksfinalen 16 maj 2009 i GLOBEN.

_____________________________________________________

Schack4an den9 februari 2009 Mellerud kommunkval

Fagerlidsskolan

Karolinerskolan

Brålanda skola

Nordalsskolan

Åsebro skola

305

337

303

295

289

3

 1

2

4

5

112 spelare deltog. Alla klasser klarade kvalgränsen 280 poäng för att gå vidare till distriktsfinalen i Säffle 21 mars 2009.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mellerudscup i schack, den 2 juni 2008

Grupp 1 (från 0 till 12år)

1.Sefto Agovic

2.Filip Lindblom

3.André Knudsen

 

Grupp 2 (Från 15 år )

1. Pål Magnusson

2. Hajro Kasmo

3. Fredrik

 

De tre första i gruppen får medaljer, första plats fick pokal och alla deltagare fick diplomen.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Schack4an RIKSFINAL i STOCKHOLM  globen, den 10 maj 2008 

1

2

3

4

5

6

7

7

7

10

11

11

13

14

15

16

17

18

19

20

20

22

23

24

25

26

27

27

27

30

31

32

33

34

35

36

36

38

39

40

41

42

43

Rönninge skola 4a

Plats

LAG

Distrikt

Ängsnässkolan 4

Totalt

Stockholm

Stockholm

Bockstensskolan 4 gul

Halland

Rödabergsskolan 4en

Stockholm

Lännersta skola 4

Stockholm

Johannaskolan 4

Örebro län

Östervåla skola 4

Västmanland

Engelska skolan norr 4b

Stockholm

Internationella Skolan i Nacka 4

Stockholm

Västerskolan 4c

Västmanland

Balingsnässkolan 4

Stockholm

Hjortsbergsskolan 4 lingon

Halland

Grossbolsskolan 3-4 röd

Värmland

Djurö skola 4L

Stockholm

Estniska skolan 4

Stockholm

Okomeskolan 4

Halland

Persöskolan 4

Norrbotten

Kyrkskolan 4:2

Skåne

Lilla Samskolan 4cd

Göteborg

Grevåkerskolan 4

Jämtland-Härjedalen

Freinetskolan 4mimer

Roslagen

Matteusskolan 4

Östergötland

Åsebro skola 4

Mellerud

Backeboskolan 4

Stockholm

Edvinshemsskolan 4

Skåne

Rimforsa skola 4b

Östergötland

Hoting Centralskola 4

Jämtland-Härjedalen

Nytorpsskolan 4, Surahammar

Västmanland

Wallbergsskolan 4

Halland

Johannes skola 4e

Stockholm

Stamgärde skola 4

Jämtland-Härjedalen

Sonfjällsskolan 4

Jämtland-Härjedalen

Nytorpsskolan 4, Rönninge

Stockholm

Rosendalsskolan 4a

Östergötland

Ängaskolan 4 boken

Skåne

Kinnarpsskolan 4 Aspen

Västergötland

Harbo skola 4

Västmanland

Nordalskolan

Mellerud

Larsbergs skola 4

Stockholm

Tärnsjö skola 4

Västmanland

Skärsta fria skola 4

Roslagen

Marbäcksskolan 4 smaragd

Skåne

Minervaskolan 4c

Västerbotten

464

458

443

440

439

438

436

436

436

429

428

428

427

426

422

420

419

418

414

411

411

410

408

407

405

404

400

400

400

396

394

391

388

387

384

381

381

375

373

371

369

366

365

44

Rånäs skola 4

Roslagen

Höglundaskolan 4

Värmland

360

47

48

49

50

50

52

53

54

54

56

57

57

59

60

60

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

79

81

82

354

351

350

347

347

346

341

340

340

339

335

335

333

331

331

330

313

310

309

306

305

304

295

294

293

290

276

275

268

260

258

242

227

227

219

198

Diskvalificerade